יום רביעי, 8 ביוני 2016

מערך שיעור ייחודי בנושא- עיגולי השמחה של דסי רבינוביץ'. שיעור לחיים!

מקצוע   ספרות     .      נושא  שיר ומאפייניו.     מס' השיעור בנושא         1         .
שם השיעור    עיגולי השמחה של דסי רבינוביץ .
מטרות   תוכן - ידע  התלמיד ידע את מאפייני השיר.
התלמיד ידע את קורותיו של השיר הנלמד.
מטרות מסר חינוכי   התלמיד יבין את החשיבות שבערך השמחה.
מטרות רלוונטיות לחייו של התלמיד- התלמיד יוסיף עיגול שמחה, לאדם הקרוב לו.
מושגים חדשים ופירושם המילוני- מאפייני שיר.
מקורות מסייעים להכנת השיעור (ביבליוגרפיה)- מתוך השיעורים אשר נלמדו.
  
התבססות על ידע קודם- סוגי טקסטים שונים אשר נלמדו, או מתוך ידע עולם. ידע עולם על הדמות דסי רבינוביץ'- לא חובה.
זמן
מטרות אופרטיביות
(מה התלמיד יבצע)
פיתוח
מיומנויות / חשיבה
רצף השיעור ומשפטי מפתח של המורה המתארים את מהלך השיעור
פרוט תשובות משוערות של התלמיד
אמצעים ועזרים
2 דקות
התלמיד יכין עצמו לשיעור טרם תחילתו וזה יגרום לו לרצף השיעור.
התלמיד ידע מראש את מהלך השיעור.

 פתיחה- אבקש מהתלמידים להכין לשיעור את תיקיית ספרות.
זה יהיה מהלך השיעור שלנו, בכל פעם שנבצע חלק מהשיעור, נוריד כרטיסיה.




10 דקות
התלמיד יגיד איך הוא מרגיש היום וייתן הסבר על כך.
התלמיד יגיד סוגים שונים של טקסטים מתוך ידע קדום.



ידע
אחלק לכל תלמיד דף של "איך אני מרגיש היום?" בו יהיו סמיילים רבים ומגוונים. כל תלמיד יצטרך להקיף את הסמיילי המבטא את הרגשותיו ולכתוב הסבר לבחירתו.
אבקש ממספר תלמידים שישתפו בתשובתם..
אזכיר לתלמידים שבמהלך השנה למדנו סוגים שונים של טקסטים במסגרת שיעור ספרות.. ויש סוגי טקסטים נוספים שהם מכירים אולי משנים קודמות, אולי מידע כללי..
אשאל- איזה סוגי טקסטים אתם מכירים? אכתוב את התשובות על הלוח.



טקסט מידעי, סיפור עם, סיפור, מדרש, שיר, טקסט טיעון, טקסט מפעיל..

5 דק'
התלמיד ילמד על מאפייניו של שיר.
ידע
גוף- אקיף בעיגול את המילה שיר. אסביר שכמו לכל טקסט שלמדנו, גם לשיר יש מאפיינים משלו.. מה אתם יודעים על שיר? אדביק על הלוח בכרטיסיות את מאפייני השיר, ואסביר..
חלוקה לבתים, חרוזים, שורות קצרות, חזרה על מילים, תוכן\מסר מועבר
כרטיסיות מאפייני שיר.
2דקות

7 דק'





7 דק'

10 דק'
התלמיד ישער עפ"י כותרת השיר, את תוכנו.
התלמיד ישתף בהיכרותו עם הדמות- דסי רבינוביץ.
התלמיד יכיר את דסי רבינוביץ באמצעות סרטון חזותי.
התלמיד יסיק את תוכנו של השיר בעקבות היכרות עם המחבר.

התלמיד ידגיש את מאפייניו של השיר, בתוך השיר הנלמד.
השערה

ידע


ידע

הערכה


יישום
אכתוב על הלוח – "עיגולי שמחה". אסביר שכמו שלמדנו על סיפור, גם בשיר ניתן לדעת על מה ידבר בעזרת העלאת השערות דרך הכותרת.. כעת נעלה השערות.
בנוסף לכותרת, אנחנו יכולים לקרוא את שם המחבר. אם נכיר את המחבר, אולי נוכל גם לדעת על מה הוא כתב את השיר, או מדוע כתב אותו וכו'.. אכתוב על הלוח: מאת- דסי רבינוביץ'. אשאל, האם משהו שמע עליה\ מכיר אותה.
כעת נעשה איתה היכרות קטנה.
אקרין סרטון על דסי רבינוביץ'
אשאל- עכשיו אחרי שעשינו איתה היכרות קטנה-

 על מה אנחנו יכולים להסיק שהשיר ידבר?

אחלק לכל תלמיד את השיר. אקריא אותו..
אסביר. אשאל.
דף עבודה לסיכום הנלמד, בו כל תלמיד יצטרך ליישם את מאפייני השיר הנלמדים בתוך השיר הנלמד.


דף עבודה, דף השיר, מחשב, ברקו, סרטון, שיר, רמקול
5 דקות
התלמיד יצור עיגול שמחה משלו וייתן אותו לאדם הקרוב לו.
יישום
סיכום- כל תלמיד יקבל עיגול. אסביר לתלמידים שבעיגול הזה הם צריכים לכתוב איזושהי ברכה, או משהו שיוסיף עוד עיגול של שמחה לאדם שקרוב אחיהם. ( למשל לאמא, לאבא, לאח, לחבר קרוב..)
אבקש מאחד מהם לשתף, אתייעץ איתם אם הם מעוניינים לתלות את זה בכיתה..)


עיגולי בריסטול צהובים.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

תודה רבה על תגובתך!